Klippan Lady Open, 16-18 february 2024
SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.

Tävlingsresultat

 

2023/2024

 

Klippan Lady Open, 16-18 februari

4: a  U17, 57 kg, Saga Beck

4:a S, 76 kg Elvira Braun
4:a S 72 kg, Wilma Skoog
8:a S. 62 kg Agnes Nygren
10:a S, 68 kg Alice Bertdahal
11:a S. 50 kg Elna Federley

Länk: Resultat

 

Sundsvall Open, 3-4 februari

1:a Agnes Nygren,WW

 

Länk: Resultat

 

 

Bjuvsträffen, 27 januari
1:a Alva Mårtensson, WW11
2:a Josef Osman, GR11

Länk: Resultat

 

 

Kolding Cup i Danmark, 20 januari
1:a Hugo Svahn, J/S 82 kg
3:a Pontus Ståhl, J/S 55 kg
4:a Oskar Ståhl, J/S 67 kg
4:a Mandis Alexandersson, C 65 kg
13:e Viggo Skoog, C 65 kg

Internationell turnering i Frankrike, 20-21 Januari
1:a Hugo Svahn, J/S 82 kg

 

 

Knattekampen i Hässleholm, 9 december
1:a Josef Osman, GR11, 35 kg
2:a Aron Gudauskas, GR9, 49 kg
3:a Linnea Mårtensson, WW14, 50 kg
3:a Alva Mårtensson, WW11, 35 kg

Länk: Resultat

 

 

Heros Lady Open i Polen, 1-3 december
2:a Elvira Braun, 76 kg

Länk: Resultat

 

 

 

DM i Limhamn, 25 november
1:a Viggo Skoog, GR17, 80 kg
1:a Hugo Svahn, GR87 kg
1:a Oskar Ståhl, FS70 kg
1:a Hugo Svahn, FS92 kg
2:a Mustafa Nowrozi, FS70 kg
2:a Halid Hasanov, FS17, 55 kg
2:a Viggo Skoog, FS17, 80 kg
2:a Pontus Ståhl, FS61 kg
3:a Halid Hasanov, GR17, 55 kg
3:a Mandis Alexandersson, GR17, 65 kg
3:a Mandis Alexandersson, FS17, 65 kg
3:a Pontus Ståhl, GR, 63 kg
4:a Mohammad Hoseini, FS70 kg
8:a Oskar Ståhl, GR72 kg

Länk: Resultat

 

 

 

Mikael Ljungbergs Cup, 18 november
1:a Aron Gudauskas, GR9, 47 kg
1:a Hugo Svahn, GR, 82 kg
3:a Alva Mårtensson, WW11, 36 kg
3:a Josef Osman, GR11, 35 kg
3:a Viggo Skoog, GR17, 80 kg
3:a Pontus Ståhl, GR, 63 kg
4:a Oskar Ståhl, GR, 67 kg
4:a Melina Husseini, WW14, 36 kg
4:a Mandis Alexandersson, GR17, 65 kg
4:a Halid Hasanov, GR17, 55 kg
5:a Linnea Mårtensson, WW14, 54 kg

Länk: Resultat

 

 

Mälarcupen, 4-5 november
7:a Saga Beck, WW 57 kg
7:a Alice Bertdahl, WW 68 kg
7:a Wilma Skoog, WW 76 kg

Länk: Resultat

 

 

 

Cup Klippan, 28 oktober

1:a Wilma Skoog, WW 76 kg

2:a Mustafa Nowrozi, FS 70 kg

3:a Ahmed Husseini, FS 65 kg
3:a Alice Bertdahl, WW 68 kg
6:a Mohamad Hussain Hussaini, FS 65 kg

7:a Oskar Ståhl, GR 67 kg

8:a Ramis Amaev, GR 60 kg
9:a Pontus Ståhl, GR 60 kg

Länk: Resultat

 

 

U23-VM i Tirana, Albanien

Elvira Braun (76 kg) och Nova Bergman (55 kg) tävlade vid i U23-VM i Albanska Tirana
den 25 oktober. Det blev förlust för både Elvira och Nova i första matchen och det blev inget återkval. Men bra kämpat av båda!

Länk: U23-VM

 

 

Finnvedscupen i Värnamo, 21 oktober

2:a Josef Osman, GR11, 35 kg

Länk: Resultat

 

 

Öresundsträffen i Helsingborg, 30/9-1/10
1:a Elvira Braun, WW, 76 kg
1:a Aran Gudauskas, GR9, 48 kg
2:a Halid Hasanov, GR17, 48 kg
2:a Alva Mårtensson, WW11, 34 kg
2:a Pontus Ståhl, GR, 60 kg
3:a Hugo Swahn, GR, 82 kg
3:a Ramis Aamev, GR 60 kg
3:a Melina Husseini, WW14, 36 kg
3:a Josef Osman, GR11, 35 kg
5:a Saga Beck, WW17, 57 kg
5:a Viggo Skoog, GR17, 71 kg
5:a Oskar Ståhl, GR, 67 kg
9:a Liam Ekberg, GR17, 55 kg
14:e Mandis Alexandersson, GR17, 65 kg

Länk: Resultat

 

Nordisk Ungdomsturnering i Norge.
Det var en lagtävling där Nordvästra Skåne slutade på en sjätte plats av åtta lag.
Ramis vann 3 matcher och förlorade 4 i 63 kg.
Hugo vann 6 matcher och förlorade 1 i 84 kg.

 

 


Richtoffcupen i Limhamn
3:a Alva Mårtensson, WW11

Länk: Resultat

 

Internationell turnering i Rumänien, 18-20 augusti
4:a Elvira Braun, WW 76 kg

 

 

2022/2023

U20-EM i Spanien
5:a Elvira Braun, 72 kg 

Länk: U-20 EM

 

 

Adriatic Trophy i Porec, Kroatien, 27-29 maj

1:a Elvira Braun, 76 kg

Länk: Resultat

 

 

 

Veteran-SM i Falkenberg, 20 maj
3:a Ahmed Husseini, FS 70 kg

Länk: Resultat

 

 

 

Heros Cup i Fredriksverk, Danmark, 6 maj
1:a Mandis Alexandersson, U 65 kg
1:a Oskar Ståhl, J 72 kg
1:a Hugo Svahn, J 87 kg
1:a Melina Husseini, Pi
2:a Aron Gudauskas, P
2:a Alexander Larsson, U 92 kg
2:a Pontus Ståhl, J 63 kg
3:a Josef Osman, P
3:a Alva Mårtensson, Pi
3:a Linnea Mårtensson, Pi
3:a Ramis Amaev, J 72 kg

Länk: Resultat

 

 

 

Soft Touch Open i Göteborg, 29-30 april

2:a Hugo Svahn, GR20, 82 kg

2:a Alice Bertdahl, WW20, 68 kg

3:a Pontus Ståhl, GR20, 60 kg
3:a Oskar Ståhl, GR20, 63 kg

5:a Sebastian Pålsson, GR17, 45 kg
5:a Liam Ekberg, GR17, 48 kg

5:a Ramis Amaev, GR20, 63 kg
5:a Saga Beck, WW17, 53 kg
7:a Vilma Bertdahl, WW17, 53 kg

8:a Alexander Larsson, GR17, 92 kg
11:a Viggo Skoog, GR17, 71 kg
16:e Mandis Alexandersson, GR17, 71 kg

 

Länk: Resultat

 

 

 

Internationell turnering i Spanien 22 april

1:a Elvira Braun, U23, 76 kg
1:a Alice Bertdahl, U20, 68 kg
2:a Saga Beck, U17, 53 kg
2:a Alice Bertdahl, U23, 68 kg
Wilma Bertdahl deltog och gjorde bra kämpa-insatser men hamnade utanför prispallen.

Länk: Resultat

 

 

 

EWC i Eslöv, 15 april
1:a Viggo Skoog, GR17, 80 kg
2:a Alexander Larsson, GR17, 92 kg
2:a Liam Ekberg, GR17, 51 kg
3:a Alva Mårtensson, WW11
4:a Liam Viebke, GR9
4:a Josef Osman, GR11
4:a Sebastian Pålsson, GR17, 51 kg
4:a Mandis Alexandersson, GR17, 71 kg
5:a Halid Hasanov, GR17, 51 kg
5:a Linnea Mårtensson, WW14, 50 kg

Länk: Resultat

 

 

Lergökakampen i Ängelholm, 1 paril
1:a Alva Mårtensson, GR11, 36 kg
1:a Liam Ekberg, GR17, 48 kg
2:a Aron Gudauskas, GR9, 45 kg
2:a Sebastian Pålsson, GR17, 48 kg
2:a Mandis Alexandersson, GR17, 80 kg
3:a Josef Osman, GR11, 36 kg

Länk: Resultat

 

 


Tallin Open, Estland, 25 mars
4:a Pontus Ståhl, GR 2003-2005, 55 kg
5:a Hugo Svahn, GR 2003-2005, 82 kg
7:a Oskar Ståhl, GR 2003-2005, 63 kg

Länk: Resultat

 

 

 

USM, 18-19 mars i Klippan

2:a Wilma Bertdahl, 53 kg
4:a Saga Beck, 53 kg
8:a Alexander Larsson, 92 kg
9:a Liam Ekberg, 48 kg
13:e Madis Alexandersson, 71 kg
16:e Viggo Skoog, 71 kg

Länk: Resultat

 

 

 

Junior-SM i Arboga, 11-12 mars
1:a Alice Bertdahl, 68 kg
1:a Elvira Braun, 76 kg
2:a Pontus Ståhl, 55 kg
3:a Hugo Svahn, 82 kg
9:a Oskar Ståhl, 63 kg
6:a KBK i lagtävlingen

Länk: Resultat


 

 

Nya Höörsgreppet, 25 februari
1:a Lukas Aliev, GR11
1:a Liam Ekberg, GR17, 48 kg
2:a Alva Mårtensson, WW11
2:a Alexander Larsson, GR17, 92 kg
2:a Melina Husseini, WW14, 36 kg
3:a Sebastian Pålsson, GR17, 48 kg
4:a Josef Osman, GR11
4:a Dominik Aliev, GR14, 34 kg
4:a Linnea Mårtensson, WW14, 50 kg
4:a Viggo Skoog, GR17, 80 kg

Länk: Resultat

 

 

 

Klippan Lady Open, 17-19 februari
4:a Elvira Braun, WW 76 kg
5:a Saga Beck, WW 17 53 kg
5:a Alice Bertdhal, WW 68 kg
7:a Wilma Bertdhal, WW 17, 53 kg

Länk: Resultat

 

 

Senior-SM i Skövde, 3-4 februari
1:a Elvira Braun, WW 76 kg
10:a Mustafa Nowrozi, Fri stil 70 kg

Länk: Resultat

 

 

Lilla Cup Klippan, Nybörjarträff, 29 Januari
KBK,s deltagare
Liam Viebke
Aron Gudauskas.

Extramatcher, Ramis Amaev

 

Bjuvsträffen, 28 januari
1:a Lukas Aliev, GR14, 34 kg
2:a Melina Husseini, WW14, 33 kg
3:a Josef Osman, GR11
4:a Dominik Aliev, GR14, 34 kg
6:a Sarina Husseini, WW14, 50 kg

Länk: Resultat

 

 

 

Kolding Cup i Danmark, 21 Januari
2:a Liam Ekberg, U 45 kg
2:a Hugo Svahn, J/S 87 kg
3:a Simon Castello, U 80 kg
3:a Sebastian Pålsson, U 45 kg
3:a Oskar Ståhl, J/S 63 kg
4:a Alexander Larsson, U 92 kg
4:a Pontus Ståhl, J/S 60 kg
10:a Mandis Alexandersson, U 71 kg
11:a Viggo Skoog, U 71 kg
Lagtävling: KBK 17:e

 

Länk: Resultat

 


Dana-Cupen i Lund, 21 januari

1:a Melina Husseini, WW11
2:a Alva Mårtensson, WW11
2:a Lukas Aliev, GR11
3:a Dominik Aliev, GR14, 48 kg
7:a Linnea Mårtensson, WW14, 50 kg

Länk: Resultat

 

 

Vättercupen i Huskvarna, 14 januari
1:a Elvira Braun, WW 76 kg
3:a Hugo Svahn, 87 kg
4:a Pontus Ståhl, GR 60 kg
10:a Oskar Ståhl, 67 kg
5:a KBK i lagtävlingen

Länk: Resultat, Vättercupen

 

 

Knattekampen i Hässleholm, 10 december

1:a Alva Mårtensson, WW9
2:a Lukas Aliev, GR9
3:a Linnea Mårtensson, WW11
3:a Josef Osman, GR9
4:a Dominik Aliev, GR11
6:a Halid Hasanov, GR14, 52 kg

Länk: Resultat

 

 

Glentons Mästarmöte i Broby, 3-4 december

2:a Hugo Svahn, GR23, 97 kg
2:a Viggo Skoog, GR14, 68 kg

3:a Pontus Ståhl, GR23, 60 kg
4:a Oskar Ståhl, GR23, 72 kg
6:a Ali Vacoev, GR17, 71 kg
6:a Ramis Amaev, GR17, 65 kg
7:a Simon Castello, GR17, 80 kg
7:a Liam Ekberg, GR14, 44 kg
7:a Sebastian Pålsson, GR14, 41 kg

Länk: Resultat

 

 

DM i Svarte, 26 november
1:a Hugo Svahn, GR17, 92 kg

1:a Viggo Skoog, GR14, 75 kg
2:a Simon Castello, GR17, 92 kg
2:a Viggo Skoog, GR17, 71 kg
2:a Zubair Amaev, GR 63 kg
2:a Ramis Amaev, GR 67 kg
2:a Hugo Svahn, GR 87 kg

3:a Sixten Svärd, GR14, 41 kg
3:a Liam Ekberg, GR14, 48 kg
4:a Sebastian Pålsson, GR14, 41 kg
4:a Alia Vacoev, GR17, 80 kg
5:a Ramis Amaev, GR17, 65 kg
6:a Halid Hasanov, GR14, 52 kg
7:a Ali Vacoev, GR 72 kg

2:a Lagtävling, Totalt
1:a Lagtävling, killar

Länk: Resultat

 

 

Svedala Wrestling Cup, 12 november
1:a Lukas Aliev, GR9
1:a Josef Osman, GR9
1:a Alva Mårtensson, WW9
2:a Ramis Amaev, GR17, 71 kg
3:a Dominik Aliev, GR11
3:a Melina Husseini, WW11
3:a Sebastian Pålsson, GR14, 41 kg
4:a Ali Vacoev, GR17, 92 kg
5:a Halid Hasanov, GR14, 48 kg

Länk: Resultat

 

 

 

Mälarcupen i Västerås, 5-6 november

1:a Oskar Ståhl, GR 63 kg
3:a Pontus Ståhl, GR 55 kg
4:a Viggo Skoog, GR 14, 68 kg
4:a Hugo Svahn, GR 17, 80 kg
10:a Saga Beck, WW 17, 53 kg
10:a Liam Ekberg, GR 14, 44 kg
14:e Simon Castello, GR 17, 80 kg
14:e Ali Vacoev, GR 17, 71 kg

 

Länk: Resultat

 

 

 

Cup Klippan, 29 oktober
1:a Elvira Braun, WW 76 kg
2:a Hugo Swahn, GR 82 kg
3:a Oskar Ståhl, GR 67 kg
4:a Pontus Ståhl, GR 60 kg

Länk: Resultat

 

 

Finnvedscupen i Värnamo, 22 oktober

1:a Liam Ekberg, GR14, 44 kg
2:a Ali Vacoev, GR17, 80 kg
2:a Josef Osman, GR9, 30 kg
2:a Melina Husseini, WW9, 31 kg
2:a Sebastian Pålsson, GR14, 41 kg
4:a Lukas Aliev, GR9, 27 kg
4:a Alva Mårtensson, WW9, 31 kg
4:a Dominik Aliev, GR11, 35 kg
11:a Halid Hasanov, GR14, 48 kg

Länk: Resultat

 


Brandenburger Cup, 22 oktober
3:a Saga Beck, 53 kg, Weibl. 
3:a Elvira Braun kom, 78 kg, Frauen 
Länk: Resultat

 

 

Nordisk Ungdomsturnering i Stockholm, 8-9 oktober
Pontus Ståhl (6 v, 2 förl.)
Oskar Ståhl (3 v, 5 förl.)
Viggo Skoog (2 v, 6 förl.)
Hugo Svahn (4 v, 4 förl.)
Sebastian Pålsson (0 v, 8 förl.)
Liam Ekberg (0 v, 8 förl.)

 

 

Öresundsträffen i Helsingborg, 1-2 oktober
1: Hugo Svahn, GR 92 kg
1:a Pontus Ståhl, GR 55 kg
2:a Simon Castello, GR 17, 80 kg
2:a Oskar Ståhl, GR 67 kg
3:a Melina Husseini, WW 50 kg
4:a Alva Mårtensson, WW 9
4:a Axel Nilsson, GR 77 kg
6:a Viggo Skoog, GR 17, 71 kg
6:a Sebastian Pålsson, GR14,38 kg
7:a Saga Beck, WW 53 kg
9:a Sarina Husseini, WW 50 kg
9:a Ali Vacoev, GR 17, 80 kg
13:e Liam Ekberg, GR 14, 44 kg
Länk: Resultat

 

 

 

Richtoffcupen i Limhamn, 17 september

1:a Dominik Aliev, GR11
1:a Alva Mårtensson, WW9
2:a Halid Hasanov, GR14, 48 kg
2:a Lukas Aliev, GR9
3:a Sixten Svärdh Molin,GR14, 41 kg
3:a Liam Ekberg, GR14, 44 kg
3:a Josef Osman, GR9
Länk: Resultat

 

 

 

Tävling i Norge

Hugo Svahn deltog vid en tävling i Norge den 13 augusti.
Hugo vann en match och förlorade en match vilket resulterade i en andra plats i 82 kg.
Länk: Resultat